جراحی رینوپلاستی یا پلاستیک بینی

صفحه اصلی > جراحی بینی > جراحی رینوپلاستی یا پلاستیک بینی

جراحی رینوپلاستی یا پلاستیک بینی

جراحی رینوپلاستی یا پلاستیک بینی

عمل جراحی رینوپلاستی یا پلاستیک بینی به منظور بهبود کارآیی (عملکرد) در بیماران دچار ناهنجاری و یا آسیب ها و یا بهبود ظاهر در افراد دارای عدم تناسب بینی و صورت انجام می شود.

پس این عمل هم به صورت زیبایی و یا ترمیمی جهت اصلاح آسیب ها، نقص مادرزادی یا مشکلات تنفسی اعمال می گردد. امروزه در کشور ما جراحی بینی از رایج ترین عمل های جراحی می باشد. بیشتر افراد تنها به ظاهر و زیبائی توجه دارند و نسبت به مسائل عملکردی بینی توجهی ندارند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که بینی جزئی از دستگاه تنفسی فوقانی و دارای عملکرد است و فقط جنبه زیبایی ندارد. پس رسالت یک پزشک در مرحله اول حفظ عملکرد این عضو مهم می باشد و گاهی کوچک کردن بیش از اندازه و دستکاری های بیش از حد باعث اختلال عملکرد این عضو می شود.

با این وجود به دلیل اینکه این عضو در وسط صورت قرار گرفته و نقش بسزایی در زیبایی صورت دارد و ظاهر بد آن تاثیر منفی روی فرد مشاهده کننده می گذارد، می توان ظاهر بینی را نیز در کنار حفظ عملکرد بینی ارتقا داد.

جراحی رینوپلاستی یا پلاستیک بینی

از مزیت های این عمل علاوه بر زیبایی ظاهری بینی، می توان افزایش اعتماد به نفس و بالا رفتن انگیزه و شوق برای حضور در جامعه نسبت به گذشته را ذکر نمود.

یک جراح بینی متبحر می تواند علاوه بر حفظ زیبایی بینی نسبت به استانداردها و شاخصه های جراحی و رفع مشکلات تنفسی و ساختاری بینی، یک بینی زیبا و خوش فرم به تناسب سایر افراد صورت و جراحی به فرد جذابیت چهره اهدا کند.

این که عمل پلاستیک بینی برای چه کسانی توصیه می شود، کاملا به شخصیت و موقعیت اجتماعی فرد بستگی داشته و خود فرد تصمیم گیرنده اصلی است.

حتی بدشکل ترین بینی ها هم اگر فرد اعتماد به نفس کافی داشته و در زندگی از رضایت کامل برخوردار باشد ضرورتی جهت عمل ندارد ولی در صورت اینکه فرد بداند با کوچکترین تغییر در شکل بینی زندگی بهتری خواهد داشت و رضایت او از زندگی بالاتر رفته و شرکت وی در فعالیت های اجتماعی افزایش می یابد می بایست مورد عمل پلاستیک بینی قرار گیرد.

جراحی رینوپلاستی یا پلاستیک بینی

توصیه های قبل از عمل جراحی رینوپلاستی یا پلاستیک بینی

مهم ترین توصیه قبل از عمل جراحی رینوپلاستی یا پلاستیک بینی این است که در انتخاب جراح خود دقت لازم را انجام دهید و به او اطمینان کافی داشته باشید و پس از این اطمینان جراح را باور داشته و از قضاوت های عجولانه خود و نظرات نادرست دیگران درباره عمل جراحی پرهیز کرده و به پزشک خود اطمینان کنید.

جراحی رینوپلاستی یا پلاستیک بینی
  • در هفته قبل از عمل جراحی رینوپلاستی یا پلاستیک بینی از آسپرین، داروهای ضد التهاب، کلوپیدگرل و وارفارین استفاده نکنید.
  • یک هفته مانده به عمل از مصرف سیگار و دخانیات پرهیز کنید و تا یک ماه پس از عمل نیز این رویه را ادامه دهید.
  • شب قبل از عمل دوش بگیرید و سعی کنید از لوازم آرایشی و لوسیون استفاده نکنید.
  • هشت ساعت قبل از عمل نباید چیزی میل کنید.
  • در صورت وجود سابقه هرگونه بیماری (قلبی، دیابت، سابقه ضربه، بیماری های داخلی، سابقه خونریزی غیر طبیعی و … ) و مصرف دارو جراح و متخصص بیهوشی را مطلع کنید.
  • در صورتی که سابقه هرگونه جراحی بر روی بینی، تیغه بینی و سینوس ها داشته اید حتما پزشک خود را مطلع بفرمائید چرا که برای تامین غضروف لازم جهت انجام جراحی اصلاحی نیاز به منبعی جهت تامین غضروف وجود دارد که می بایست در صورت موجود نبودن غضروف کافی پیش از جراحی با بیمار جهت عمل تهیه آن صحبت های لازم صورت گیرد.
  • برخی از خوراکی ها و مکمل ها از جمله سیر، زنجبیل، مویز سیاه، روغن ماهی، شیرین بیان، بابونه و ویتامین E احتمال خونریزی را افزایش داده و بهتر است از 2 هفته قبل از عمل، استفاده نشوند.

واقعیت های پس از عمل جراحی بینی

– گذاشتن کیسه یخ تا 48 ساعت پس از عمل جراحی تورم و احتمال خونریزی و کبودی ناشی از جراحی را می کاهد.

– سر باید نسبت به بدن در زاویه 45 درجه قرار گیرد (دو بالشت زیر سر قرار گیرد)

– جهت بهبود وضعیت تنفس بینی می توان به مدت چند هفته داخل بینی را با آن نمک (سرم شستشو) شستشو داد.

– تا یک ماه از فین کردن پرهیز گردد.

– از آنجایی که بعد از عمل جراحی رینوپلاستی یا پلاستیک بینی ، بینی شما به هرگونه ضربه حساس است، از اصابت هرگونه ضربه ولو ضربات خفیف به بینی جلوگیری شود.

– سعی کنید بر روی پشت بخوابید چون خوابیدن به پهلو امکان انحراف و ورم در یکطرف بینی را افزایش می دهد.

– ورزش های سبک تا سه ماه و ورزش های سنگین و رقابتی تا 6 ماه ممنوع می باشد.

– رفتن سر به زیر آب و استخر تا 3 ماه مجاز نمی باشد.

– استفاده از عینک طبی و آفتابی تا سه ماه پس از عمل مجاز نمی باشد.

– در طول هفته اول از حرکات شدید صورت زمان خنده و گریه پرهیز شود.

جراحی رینوپلاستی یا پلاستیک بینی

نکات مهم در جراحی بینی

  • به هیچ عنوان جراح را برای اینکه بینی شما را مطابق سلیقه شما و یا شبیه یک عکس جراحی کند تحت فشار قرار ندهید زیرا جراح بینی باید تناسب بینی با سایر اعضای چهره را در نظر بگیرد و در ضمن بینی همانند خمیر نیست که بتوان به آن هر شکلی داد و محافظت از ساختارهای بینی جهت تنفس طبیعی در اولویت می باشد.
  • تناسب بینی مهم است نه کوچک کردن بینی. جراحی بینی صرفا به معنای کوچک نمودن بینی نیست و منظور از زیبایی، تناسب بینی با سایر اعضای صورت است. گاهی برای ایجاد این تناسب لازم است بینی با قرار دادن بافت اضافی بزرگتر هم شود (همانند بینی کشورهای شرق آسیا).
جراحی رینوپلاستی یا پلاستیک بینی

ارسال دیدگاه

کلیه مطالب، توسط دکتر فرشید شکوهی تهیه شده و کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است.