پلاسماتراپی

صفحه اصلی > جراحی زیبایی > پلاسماتراپی

پلاسماتراپی

پلاسماتراپی

پلاسماچیست؟

درطبیعت ماده به سه حالت جامد؛ مایع وگاز وجود دارد. بعنوان مثال یخ از حالت جامد پس از گرفتن انرژی به حالت مایع آب درآمده وسپس با انرژی بیشتر به حالت گاز تبخیر می‌شود. حالت بعدی از دیدگاه فیزیک، پلاسما یا حالت چهارم ماده است.

پلاسما در اصل گازیست یونیزه و پر انرژی، شامل یونها و الکترون های بسیار فرار و خنثی که آزادانه حرکت می کنند. درطبیعت ازصاعقه، جرقه و شعله آتش بعنوان حالت پلاسما می توان نام برد.

دمای پلاسما بسیار بالاست ولی همزمان فشار بسیار پایینی دارد بنابراین با تماس با ماده دیگر به سرعت سرد می شود و انرژی منتقل می کند. از همه این اثرات پلاسما در انجام این عمل استفاده می شود.

بعلت تفاوت الکترومغناطیسی موجود بین نوک وسیله وبدن انسان، این تخلیه یونی موجب تخریب بافتی و تصعید اجزای پوست سطحی می شود.

توجه نمایید که این پلاسما با پلاسمای مایع که بخشی از خون است کاملا متفاوت است. این سیستم نه لیزر است و نه امواج رادیو فرکانسی (R.F).در واقع بسیار مدرن تر از لیزر و رادیو فرکانسی می باشد.

خصوصیت مهم این روش عدم نفوذ به لایه های عمقی پوست می باشد. لذا مشکلاتی مانند التهاب و قرمزی طولانی مدت، گوشت اضافه، تیرگی بعد از درمان و… بسیار کمتر دیده می شوند.

مکانیسم انجام پلاسماتراپی چگونه است؟

همانطور که ذکر شد در این روش از تیغ و برش استفاده نمی شود و در واقع پوست یا چربی پلک برداشته نمی شود بلکه با استفاده از پلاسما لایه سطحی پوست تصعید (Sublimation) می شود.

تصعید یک واژه فیزیکی به مفهوم تبدیل مستقیم جامد به گاز است. این مساله باعث از بین رفتن پوست شل شده و اضافه و جمع شدن لایه های زیرین پوست می شود.

همزمان بعلت گرمای شدید ایجاد شده در سطح پوست و کانونی شدن گرما، تحریک بافتی (سلول سازی و کلاژن‌سازی) در لایه پوست عمقی نیز رخ می دهد.
در انجام اين كار از ۲ تکنیک اسکن کردن و نقطه به نقطه استفاده می شود.

علائم افتادگی پلک چیست؟

پافتادگی پلک عارضه شایعی است که می‌تواند باعث کاهش میدان دید در فرد مبتلا شود. دراین عارضه، پلک بالایی چشم به طور غیر معمولی پایین قرار می‌گیرد و ظاهری خسته و مسن به افراد می دهد. افتادن پلک ممکن است به طور ناگهانی و یا به صورت تدریجی در طی یک دوره زمانی ایجاد شود.

معمولاً این افراد برای جبران کاهش دید ناشی از افتادگی پلک سعی می‌کنند ابروهای خود را بالا ببرند تا از این طریق پلک‌ها را بلند کنند. این باعث ایجاد مشکلاتی برای خواندن و دیدن اشیاء و صحنه‌های محیط اطراف می‌شود.

واقعیت آن است که عوارض ناشی از افتادگی پلک می‌تواند مشکلات بسیار جدی هم ازنوع عملکردی مانند خستگی، سردرد و کاهش بینایی و هم از نظر زیبایی شامل تأثیر منفی بر چهره به دنبال داشته باشد.

چرا به این روش بلفاروپلاستی دینامیک هم گفته میشود؟

این روش به عنوان“ بلفاروپلاستی دینامیک” هم شناخته می شود چرا که این فرصت برای پزشک وجود دارد که از بیمار بخواهد که چشمانش را حین عمل باز و بسته کند تا دقیقاً چروک هایی که نیاز به درمان دارد مشخص شود ودرمان شود. حتی برای خود بیمار این امکان وجود دارد که حین عمل چشمان خود را ببیند و نظر خود را بگوید.

جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی بعد از جراحی بینی یکی از رایج‏ترین عمل‏های زیبایی کشور مان محسوب می‌شود.

بسیاری از افراد دچار افتادگی پلک یا پوست اضافه پشت پلک هستند که به آنها چهره خسته یا مسن می دهد و بدون آن چهره شاداب و جذاب تری دارند ولی مایل به بی هوشی و جراحی پلک یا بلفاروپلاستی نیستند. برای این افراد بلفاروپلاستی” بدون انجام جراحی” توصیه می شود.

با این روش می‌توان چشم‌های خسته، پلک‌های تیره، شل شده و افتاده را تبدیل به چشمانی جذاب، شاداب و جوان کرد. علاوه بر این، بلفاروپلاستی کاربرد درمانی هم دارد و می‌تواند میدان دید را با رفع افتادگی‌های شدید پلک بهبود بخشد.

ترمیم پلک بدون جراحی، تکنیک کاملا جدید و بروز اروپا است که در آن از تیغ یا لیزر برای برش استفاده نمی شود در واقع برشی داده نمی شود بلکه بصورت سرپایی از دستگاه پلاسما برای جمع کردن مستقیم پلک، با کرم بی حسی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی بهره گرفته میشود.

در این روش، لایه سطحی پوست (اپیدرم) اضافه از جامد به گاز تبدیل می گردد و موجب جمع شدن لایه های تحتانی پوست میشود.

هر جلسه درمانی پلاسماتراپی چقدرطول می کشد؟

پلاسماتراپی روش به نسبت سریعی است. بیمار باید حدود۲۰-۳۰ دقیقه کرم بی حسی روی پلک ها داشته باشد. جلسه درمانی بطور متوسط بین ۱۰-۲۰ دقیقه طول می کشد و فرد می تواند نتیجه عمل را بلافاصله ببیند.

چند جلسه درمانی برای درمان چروک های زیر چشم کافی است؟

تعداد جلسات کامل به شدت چروک ها و سن فرد بستگی دارد. بسیاری از بیماران طی ۱ جلسه بهبود کامل دارند ولی در افرادی با چروک های شدید، ممکن است تا ۳ جلسه درمانی احتیاج باشد. دراین صورت فواصل جلسات دوم یا سوم یک ماه است.

روش پلاسماتراپی برای چه کسانی مفید است؟

این روش درمانی در همه افرادی که می خواهند چروک های زیر چشمشان را درمان کنند و یا به هر دلیل امکان انجام جراحی را ندارند مفید است. مسلماً اینکه این عمل در مطب یا کلینیک و به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام می شود مزیت مهمی به حساب می‌آید.

 • افرادی که از جراحی یا از بی هوشی و بی حسی هراس دارند
 • افرادی که افتادگی خفیف تا متوسط پلک دارند و قصد دارندآن را ترمیم کنند
 • افرادی که افتادگی یک طرفه دارند و ممکن است جراحی باعث عدم تقارن شود
 • افرادی که بیماری خونریزی دهنده دارند یا دارویی مثل وارفارین مصرف می کنند
 • افرادی که مشغله زیادی دارند و تورم و بخیه یک هفته ای جراحی را نمی توانند داشته باشند
 • افرادی که قبلا جراحی پلک کرده اند ولی متقارن نیست و می خواهند هر دو چشم متقارن شود
 • افرادی که مایل به ایجاد زخم یا اسکار بعد از عمل نمی باشند.

عوارض پلاسماتراپی چیست؟

پلاسماتراپی تقریبا هیچ عارضه ای ندارد. تورم و دلمه های بعد از عمل که حدود سه روز تا یک هفته باقی می ماند از عوارض معمول این عمل حساب می شود. گاهی اوقات پوست محل عمل بعد از یک هفته کمی صورتی رنگ است. مهم تر اینکه طی این عمل هیچ خونریزی اتفاق نمی افتد و پلک از نظر عملکرد بعد از عمل کاملاً طبیعی عمل می کند.

در بررسی های انجام شده در کلینیک های اروپا این عمل بر روی ۱۰۰۰ بیمار (۸۰۰ خانم و ۲۰۰ آقا) در سنین ۲۳ تا ۸۲ سال با هر میزان افتادگی پلک و حتی سیگاری ها انجام شده است. نکته مهم اینکه ۱۰۰ درصد بیماران از عمل راضی بوده اند و هیچ یک عوارض ماندگاری نداشته اند.

سن مناسب برای ترمیم پلک چه زمانی است؟

سن مناسب برای انجام بلفاروپلاستی به نوع مشکل بستگی دارد. در اصلت رمیم پلک، سن و سال ندارد و بر حسب نوع مشکل، این عمل حتی از زیر ۲۰ سالگی تا بالای ۸۰ سال هم قابل انجام است. به‌طور کلی در مشکلات مادرزادی، در سنین پایین‌تر و در مشکلات ناشی از پیری یا شل شدن پوست پلک، در سنین بالاتر انجام می‌شود.

موارد منع استفاده از پلاسماتراپی چیست؟

پلاسماتراپی تقریبا موردی قطعی برای عدم مصرف ندارد و با توجه به اینکه حدود ۷۰% پوست اضافه پلک برداشته می شود. لذا خطر باز بودن پلک که بعد از جراحی دیده می شود، در این روش وجود ندارد. تنها در صورتی که محل مورد درمان عفونت یا التهاب داشته باشد، باید مدتی درمان را به تاخیر انداخت.

پلاسماتراپی

مراقبت های بعد از عمل پلاسماتراپی چگونه است؟

بستری در بیمارستان و استراحت بعد از عمل نیاز نیست و فرد بلافاصله قادر به باز کردن چشم‌هایش بوده و می تواند بدون پانسمان به سر کار برود. تنها نگهداری لازم، استفاده از کمپرس سرد طی ۴۸ ساعت اول است. پس از انجام پلاسماتراپی پلک قرمز و کمی متورم است و معمولا طی دو سه روز اول موقع خوابیدن، سر تخت باید با زاویه ۳۰ درجه بالاتر باشد تا رفع شوند.

روی نقاط کار شده دلمه های کوچک قهوه ای رنگ دارد که باید اجازه دهیم تا خود به خود بین ۷-۳ روز بعد بیفتند و نباید به آنها دست زد یا آن ها را کند. برای پوشش پلک بجای پانسمان از کرم ترمیم کننده یا انتی بیوتیک برای بهبود سریعتر استفاده می شود. آب زدن به چشم‌ها بعد از ۴۸ ساعت اشکالی ندارد.

در موارد زیر بکار گیری درمان با دستگاه پلاسما کاربرد ندارد:

 • میزان زیاد پوست اضافی روی پلک بالا
 • بیرون زدگی چربی پلک (پف پلک بالا) چه در بخش داخلی پلک و چه در بخش وسط پلک بالا
 • پرولاپس غده اشکی در بخش خارجی پلک بالا
 • افتادگی همزمان پلک بالا (کوچکتر بودن شکاف پلکی)
 • افتادگی همزمان ابروها
 • افراد با پوست تیره رنگ
 • رتراکشن همزمان پلک بالا (زل زدگی و بازبودن پلک بالا)

آیا این عمل دردناک است یا احتیاج به بیهوشی دارد؟

این عمل سرپایی و بدون بی هوشی انجام میشود. لازم است که حدود نیم ساعت قبل از عمل از کرم بی حسی استفاده شود تا احساس درد و ناراحتی موقع کار وجود نداشته باشد. افرادی که به کرم بی حسی مقاوم هستند می توانند از بی حسی تزریقی نیز بهره ببرند.

آیا پلاسماتراپی برای سایر چروک های صورت هم کاربرد دارد؟

بله. پلاسماتراپی را می توان برای همه چروک های صورت به کار برد. چروک های پاکلاغی کنار چشم یا چروک های دور دهان از موارد مصرف دیگر پلاسماتراپیاستکهپاسخ فوق العاده ای به دنبال دارد. چروک های دور دهان معمولا به چند جلسه درمانی احتیاج دارد. چروک های معمول صورت هم به پلاسماتراپی بسیار عالی جواب می دهد.اما چروک های عمیق مثل خط خنده به پلاسماتراپی پاسخ نمی دهد و احتیاج به تزریق ژل دارد.

کاربردهای دیگر تكنولوژي پلاسما چیست؟

 • استرچ مارک(ترکهای پوستی ناشی از حاملگی یا چاقو لاغر شدن)
 • بلفاروپلاستی غیر جراحی(ترمیم مشکلات پلک ها)
 • هایپرپیگمنتیشن (تجمع رنگدانه های پوست مانند کک و مک، لک و…)
 • برطرف کردن زگیل
 • خال های مسطح و برجسته
 • کلوییدها (گوشت اضافه)
 • اسکار(جای زخم و جراحی و سوختگی روی پوست)
 • آنژیوما (خال های مویرگی)
 • تاتو یا خالکوبی
 • زانتالاسما (توده های برجسته و زرد رنگ پلک)
 • لیفت صورت و گردن و بدن
 • كوچك كردن بيني هاي گوشتي بدون نياز به جراحي

به اطلاع مي رساند كه كليه اقدامات فوق با تعيين وقت قبلي در مطب دكتر شكوهي قابل انجام است.

همه چیز درباره پلاسماتراپی

ارسال دیدگاه

کلیه مطالب، توسط دکتر فرشید شکوهی تهیه شده و کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است.